Producenci
7 niesamowitych właściwości leczniczych olejku lawendowego 0
7 niesamowitych właściwości leczniczych olejku lawendowego

7 niesamowitych właściwości leczniczych olejku lawendowego

 

Lawenda to jedna z popularniejszych roślin ozdobnych ceniona przede wszystkim za swój piękny, niepowtarzalny zapach oraz zdolność odstraszania owadów, w tym moli i komarów. Wiele osób stosuje olejek lawendowy ze względu na jego znane z medycyny ludowej właściwości uspokajające  i wyciszające. Jak się jednak okazuje, olejek lawendowy może mieć szereg korzystnych właściwości zdrowotnych, które swoim wpływem obejmują znacznie większy zakres problemów niż jedynie łagodzenie objawów stresu i napięcia nerwowego oraz odstraszanie insektów. Poniżej przedstawimy siedem najważniejszych, naukowo potwierdzonych obszarów prozdrowotnego działania tego niezwykłego olejku.

 1. Ochrona antyoksydacyjna

Jednym z największych czynników ryzyka wielu chorób wśród wysoko rozwiniętych społeczeństw są prawdopodobnie wolne rodniki, których obecność w organizmie jest powodowana przez toksyny, zanieczyszczenia chemiczne i wiele innych czynników. Są one istotnym zagrożeniem dla systemu immunologicznego organizmu, o ile nie zostaną powstrzymane przez antyoksydanty. Enzymy będące antyoksydantami, z których najważniejsze to: glutation, katalaza oraz dysmutaza ponadtlenkowa,  powstają jako naturalna odpowiedź organizmu na obecność wolnych rodników. Niestety, jeśli w organizmie powstaje zbyt wiele wolnych rodników, np. na skutek zbyt ubogiej czy zanieczyszczonej toksynami diety, organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości antyoksydantów, co powoduje szereg problemów zdrowotnych. Na szczęście można wspomóc organizm w tej walce, dostarczając mu antyoksydantów. Jednym z takich naturalnych super antyoksydantów jest, jak się okazuje, właśnie olejek lawendowy.

Naukowcy z Chin odkryli, iż olejek lawendowy jest w stanie pomóc organizmowi wytworzyć trzy wyżej wymienione antyoksydanty w ciągu 22 godzin od rozpoczęcia jego stosowania! Do podobnych rezultatów doszli naukowcy z Rumunii, którzy rozpylali olejek lawendowy przez około 60 minut dziennie przez okres siedmiu dni. Odkryli oni, że inhalacje tym olejkiem pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami, które mogą prowadzić do powstania nowotworu.

 

 1. Wspomaga leczenie cukrzycy

Prawdopodobnie jedno z najważniejszych studiów badawczych dotyczących lawendy ukazało się w 2014 roku. Naukowcy z Tunezji wymyślili ciekawy temat badania – czy olejek lawendowy może pomóc w leczeniu cukrzycy poprzez swój wpływ na poziom cukru we krwi?  Podczas 15-dniowego studium klinicznego okazało się, że wyniki badań przeszły najśmielsze oczekiwania naukowców.  Wykazały one, że olejek lawendowy okazał się skuteczny w następujących dolegliwościach i zaburzeniach towarzyszących cukrzycy:

 • wzrost poziomu cukru we krwi
 • zaburzenia metaboliczne
 • przyrost wagi
 • słaba ochrona antyoksydacyjna nerek i wątroby
 • dysfunkcja nerek i wątroby
 • lipoperoksydacja nerek i wątroby, czyli zjawisko, podczas którego wolne rodniki zabierają niezbędne molekuły tłuszczowe z membran komórkowych

Co najbardziej zadziwiające – lawenda okazała się skuteczniejsza pod względem swojej aktywności antyoksydacyjnej nawet od kwasu askorbinowego (witaminy C)! Wyniki te są na tyle obiecujące, że powinno się rozważyć terapię olejkiem lawendowym, jako jedną z opcji leczenia cukrzycy. Oczywiście potrzebne są kolejne badania na ten temat, jednak gdy chorujesz na cukrzyce, warto rozważyć uzupełnienie terapii konwencjonalnej stosowaniem olejku lawendowego.

 

 1. Poprawia nastrój i obniża poziom stresu

Tak, to prawda! To, co od wieków wiedziała medycyna ludowa na temat lawendy - ceniąc ją za jej właściwości równoważące system nerwowy i  lecząc przy jej pomocy migreny, napięcie nerwowe i depresje - w końcu zostało potwierdzone przez medycynę współczesną. Badanie opublikowane w 2013 roku w International Journal of Psychiatry in Clinical Practice wykazało, że suplementacja olejkiem lawendowym w kapsułkach w dawce 80 mg dziennie łagodzi takie objawy, jak; niepokój, zaburzenia snu czy depresja. W dodatku nie odnotowano wśród badanych żadnych skutków ubocznych, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę, że lek na depresję, taki jak Prozac, posiada ich niemało.  W badaniu opublikowanym w  International Journal of Neuropsychopharmacology w 2014 roku wykazano, że Silexan ( preparat na bazie olejku lawendowego) okazał się bardziej skuteczny w leczeniu Zespołu Lęku Uogólnionego (ang. GAD) niż placebo czy przepisywany przez psychiatrów lek przeciwdepresyjny Parokestyna. Po zaprzestaniu leczenia nie odnotowano żadnych przypadkach zespołu odstawiennego ani tez żadnych skutków ubocznych.

Ale to nie koniec niezwykłych możliwości tego olejku! Badania donoszą, że jego stosowanie może pomóc złagodzić objawy i zatrzymać postęp choroby Alzheimera! Studium kliniczne opublikowane w Phytomedicine  dowodzi, że wdychanie olejku przez 60 minut dziennie pomogło zapobiec stresowi oksydacyjnemu w mózgu szczurów z demencją. Inne badanie wykazało, że w przypadku 28 kobiet z depresją poporodową poddaną badaniu, znacząco poprawił się ich stan psychiczny, jak również obniżył poziom lęku w trakcie czterech tygodni stosowania aromaterapii olejkiem lawendowym. Jeszcze inne badanie przeprowadzone wśród osób cierpiących na PTSD (zespół stresu pourazowego) wykazało, że olejek lawendowy jest w stanie poprawić nastrój. Dawka 80 mg olejku lawendowego pomogła obniżyć poziom depresji o 33 procent, jak również znacząco poprawiła jakość snu, zmniejszyła huśtawki nastrojów oraz poprawiła ogólny stan zdrowotny u 47 osób cierpiących na PTSD.

W badaniu z 2012 roku opublikowanym w African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicines wykazano także, że aromaterapia z wykorzystaniem olejku lawendowego pomagała pacjentom chorującym na nowotwory radzić sobie ze stresem, mdłościami, depresją czy chronicznym bólem.

 

*Aby obniżyć poziom stresu i poprawić jakość snu najlepiej jest postawić dyfuzor z olejkiem eterycznym obok łóżka i pozostawić go tam na całą noc lub tez inhalować olejek przed położeniem się spać. Można go także wsmarować w skórę za uszami dla uzyskania tych samych rezultatów.

 1. Leczy poparzenia, rany i choroby skóry

Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, lawenda od wieków była stosowana do zwalczania rozmaitych chorób bakteryjnych i grzybiczych oraz w zapobieganiu infekcjom. Te właściwości zostały potwierdzone przez blisko 100 studiów klinicznych. Wykazały one m.in., że olejek lawendowy przyspiesza gojenie się ran, poparzeń, i rozmaitych uszkodzeń skóry właśnie z powodu swoich właściwości antybakteryjnych. W jednym z badań starano się ustalić, czy właściwości przeciwbakteryjne lawendy zwiększy obecność innych olejków, takich jak goździkowego, cynamonowego czy z drzewa herbacianego. Okazało się że mieszanki typu 1:1 są najskuteczniejsze w zwalczaniu Candidy Albicans, jak również gronkowca złocistego – czyli dwóch najczęstszych przyczyn infekcji grzybiczych i bakteryjnych, które mogą prowadzić do chorób układu oddechowego, jak i chorób skóry.

Olejek lawendowy zmieszany z olejem kokosowym lub wyciągiem z aloesu ma natomiast niezwykle korzystne działanie na skórę, zwłaszcza w przypadku poparzeń, w tym poparzeń słonecznych. Jest on także skuteczny w przypadku nowotworów skóry. Jeśli chcemy pozbyć się przebarwień na skórze, należy zastosować mieszankę olejku lawendowego i olejku z kadzidłowca i posmarować nią skórę zaraz po kąpieli lub przed pójściem spać. Istnieją doniesienia o niezwykle skutecznym oddziaływaniu takiej mieszanki.

 

*W przypadku poparzeń czy egzemy zmieszaj olejek lawendowy z olejem kokosowym w proporcjach 1:5 dla szybszej regeneracji skóry .

 • Jeśli twoja skóra jest poparzona od słońca, weź 10 kropli olejku lawendowego i zmieszaj z 30 ml soku aloesowego lub oleju kokosowego i posmaruj tą mieszanką poparzone miejsca, a odkryjesz, że złagodzi ona nawet najgorsze poparzenia. Możesz także użyć tej mieszanki w przypadku wysuszonej skóry lub drobnych skaleczeń.

 

 1. Łagodzi bóle głowy

Miliony ludzi na całym świecie, które zmagają się z bólami migrenowymi oraz napięciowymi bólami głowy, z pewnością oddałoby wiele za naturalne remedium na te męczące dolegliwości. Jak się okazuje, olejek lawendowy może być wybawieniem dla tego typu problemów. Według badania opublikowanego w  European Journal of Neurology, osoby cierpiące na migrenowe bóle głowy donosiły o znacznym zmniejszeniu objawów bólowych po około 15 minutach od rozpoczęcia inhalacji olejkiem lawendowym.

Prawdopodobnie najbardziej skutecznym naturalnym sposobem poradzenia sobie z bólami głowy jest połączenie olejku lawendowego z olejkiem miętowym i wcieranie tej mikstury w skronie lub szyję oraz przeprowadzenie inhalacji tymi olejkami. Zwykle wystarczają około 2 kropli olejku każdorazowo aplikowanych na wyżej wspomniane obszary głowy i szyi.

 

 1. Pomaga przy problemach ze snem

Badanie przeprowadzone wśród studentów wykazało, że stosowanie olejku lawendowego poprawiło jakość snu o około 60%.  Poprawa dotyczyła następujących obszarów: długości snu, czasu potrzebnego na zaśnięcie oraz redukcji objawów bezsenności. Inne badanie opublikowane w Journal of Alternative Complementary Medicine dowiodło, że olejek lawendowy wykazał natychmiastową poprawę w przypadku 5 kobiet i 5 mężczyzn cierpiących na bezsenność.

W 2015 roku objęto badaniem 158 matek w okresie poporodowym, które podzielono na dwie grupy. Jednej z grup podawano olejek lawendowy do inhalacji cztery razy w tygodniu przed pójściem spać przez okres ośmiu tygodni. Okazało się, że u tych kobiet odnotowano znaczącą poprawę  jakości snu w porównaniu do grupy kontrolnej.

Jeśli więc nękają Was problemy ze snem, warto zastosować inhalacje olejkiem lawendowym przed pójściem spać lub tez wziąć gorącą kąpiel z dodatkiem 15 kropli tego olejku. Olejek ten, w przeciwieństwie do typowych leków nasennych, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

*Aby poprawić jakość snu, najlepiej jest postawić dyfuzor z olejkiem eterycznym obok łóżka i pozostawić go tam na całą noc lub też wdychać olejek przed położeniem się spać. Można go także wsmarować w skórę za uszami lub na skroniach dla uzyskania tych samych rezultatów.

*Można także zastosować bezpośrednio na skórę następująca kombinację – połączyć olejek lawendowy, rumianek rzymski oraz oliwę magnezową i wsmarować w skórę (uwaga: oliwa magnezowa może powodować przemijające uczucie pieczenia u niektórych osób)

 

 1. Wywiera efekt przeciwbólowy

Wiele badań wykazało, że olejek lawendowy jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. Wystarczy wetrzeć olejek w rejony, w których odczuwamy ból, a pomoże to złagodzić go, jak również usunąć stan zapalny. Opublikowane w Complementary Therapies in Medicine  w 2015 roku badanie wykazało, że zastosowanie olejku bezpośrednio na skórę zmniejszyło ból powstały w wyniku stosowania igieł przy dializach. Może być więc to obiecująca opcja pomagająca wielu pacjentom radzić sobie z hemodializami.

Inne badanie dowiodło, że kombinacja olejków: lawendowego, z majeranku, miętowego oraz z czarnego pieprzu jest w stanie złagodzić bóle szyi i karku w przypadku codziennego stosowania.

Natomiast olejek lawendowy, jak wykazano w kolejnym studium klinicznym, wmasowany w skórę w obrębie podbrzusza może pomóc złagodzić dolegliwości bólowe związane z miesiączką.

 

 Środki ostrożności:

 • Jeśli aktualnie przyjmujesz leki nasenne lub antydepresyjne, warto mieć na uwadze, że lawenda może nasilić działanie tych leków. Nawet jeśli przyjmujesz leki na kaszel lub na grypę, lepiej jest nie łączyć tych leków ze stosowaniem lawendy, gdyż podawane razem mogą powodować senność i zaburzenia orientacji. Lawenda stosowana samodzielnie jest całkowicie bezpieczna, chyba że ktoś jest na nią uczulony.
 • Aby sprawdzić, czy nie jesteś uczulony na lawendę, najlepiej przeprowadzić test na niewielkim obszarze skóry wcierając w niego 1-2 krople olejku. Lawenda należy do olejków, które mogą być bezpiecznie stosowane bezpośrednio na skórę.
 • Lawenda jest generalnie uznawana za bezpieczny olejek w przypadku konsumpcji. Jednak zawsze należy najpierw sprawdzić, czy nie jesteśmy na nią uczuleni, wykonując test skórny. Większość ludzi nie odczuwa skutków ubocznych po spożyciu olejku lawendowego, jednak zawsze należy stosować możliwie najmniejszą dawkę, a także zachować ostrożność, zwłaszcza gdy mamy wrażliwy układ pokarmowy.
 • Nie ma wystarczających badań na temat stosowania olejku lawendowego u kobiet w ciąży i karmiących. Ponieważ ma ona relaksujący efekt, tym samym może wywierać wpływ na poziom hormonów, nie jest więc zalecana w trzecim trymestrze ciąży. Przed zastosowaniem olejków eterycznych przez kobiety w ciąży zawsze warto poradzić się lekarza prowadzącego.

 

Źródła:

https://draxe.com/lavender-oil-benefits/

 Mariusz Ciborowski

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl