Producenci
Refluks żołądkowo-jelitowy – przyczyny, symptomy i leczenie 0
Refluks żołądkowo-jelitowy – przyczyny, symptomy i leczenie

Większość z nas chociaż raz w życiu po zjedzeniu czegoś niestrawnego musiała zmagać się z nieprzyjemnymi objawami ze strony układu trawiennego. Często uczucie pieczenia i zgagi jest wynikiem refluksu, czyli cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku.


Przyczyny

Refluks żołądkowo-jelitowy jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku. Mięsień ten pozostaje w stanie ciągłego skurczu, zamykając drogę pomiędzy przełykiem a żołądkiem. Rozluźnia się tylko w momencie przechodzenia tamtędy pokarmu. Kiedy jednak skurcz nie jest wystarczająco silny, treść pokarmowa wraz z kwasem żołądkowym zarzucana jest z powrotem do przełyku.

Przypadłość ta może dotknąć nas z wielu powodów. Czasem rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku jest wynikiem działania żeńskich hormonów, dlatego refluks nieraz dotyka kobiety w ciąży. Może też występować wraz z cukrzycą i twardziną skóry, podczas przyjmowania leków antykoncepcyjnych, leków na chorobę wieńcową i na nadciśnienie tętnicze. Refluks może być też wynikiem długotrwałego nadużywania alkoholu i papierosów, a także niestrawnej diety.


Objawy

W przypadku refluksu najczęściej towarzyszy nam uczucie zgagi. Niepokojącym objawem może być też pieczenie w mostku, często mylone z oznakami zawału serca. Osobie z refluksem towarzyszy też uczucie cofającego się pokarmu, pogłębione przez kwaskowaty posmak. Mogą występować nudności, puste odbijanie się i ból brzucha. Zarzucanie pokarmu często powoduje też chrypkę i prowadzi do zapalenia krtani lub gardła. Objawy zwykle nasilają się w pozycji leżącej.


Leczenie

Ważną częścią profilaktyki i leczenia refluksu jest zmiana diety na lekkostrawną. Wykluczenie z jadłospisu potraw tłustych, napojów gazowanych, różnorakich używek, a także dań kwaśnych i ostrych pomaga złagodzić objawy. W przypadku pojedynczego wystąpienia zgagi chorzy stosują leki bez recepty o działaniu zobojętniającym soki żołądkowe.

Częste, nasilające się symptomy refluksu są jednak sygnałem do tego, że konieczna jest wizyta u lekarza. Długotrwałe narażanie przełyku na działanie kwasu żołądkowego może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. W takich przypadkach, obok wprowadzenia zmian w żywieniu, zalecone zostanie leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl